Saç ektirdiniz ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda bilgi edinmek istiyorsunuz veya hala araştırma evresindesiniz ve saç ekimi sonrası yapılması gerekenleri merak ediyorsunuz.

Bu makalemizde her 2 durumda olan kişiler için de faydalı bilgiler verip sizleri aydınlatmak ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmak istiyoruz.

 

ekim sonrası merak edilen sorularla ilgili dergi kapağı

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler yazımızda belirttiğimiz hususlar yaklaşık 7-10 gün öncesinde almanız gereken aksiyonları içeriyordu. 

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler ise daha uzun soluklu bir liste. Bu süreç kişinin genetik özellikleri, yapılan operasyonun çeşidi, hava koşulları, kişinin gündelik hayatındaki rutinleri göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 6 ayı kapsıyor.

Uzun uzun anlatmak yerine, ihtiyacınız olduğunu düşündüğümüz en faydalı ve özet bilgileri aşağıda maddeler halinde belirtiyoruz;

Saç Ekimi Sonrası 1 Hafta

Bu süreçte saç deriniz tahmin ettiğinizden çok daha hassas bir durumda olacak. Bu sebeple havanın çok kirli olduğu ortamlardan, dumanlı ve tozlu mekanlardan kesinlik uzak durmalısınız.

Saç Ekimi Sonrası Xpecia

Saç ekim günü ve sonrasında yapmanız gerekenlerden bir tanesi de xpecia ve vitamin kullanmak.

Saç ektirdiğiniz gün B7 vitaminine ek olarak xpecia tablet kullanmanız öneriliyor.

Ektirdikten sonra ilk duş alışınızda % 3 procapil içeren spreylerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Bu destekleyici ürünleri ne kadar kullanacağım derseniz, ben sadece ektirdiğim saçlarımı daha da güçlendirmek istiyorum diyorsanız 2-3 aylık bir süre yeterli olacaktır. Fakat zayıf saçlarımı güçlendirmek veya saç dökülmesini durdurmak istiyorum diyorsanız sürekli kullanıma devam edebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

İlk yıkama 3 gün sonra yapılmalıdır. Bu süre zarfında saçınıza kesinlikle kimyasal bir madde sürülmemelidir.

Ekimi öncesi süreçte olduğu gibi ekimi sonrası süreçte de doktorunuzun tavsiye ettiği şampuan dışında bir ürün kullanılmamalı, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar da düzenli olarak alınmalıdır.

Genel olarak ilk duş almanızda saç ekiminden önce normal rutininizde kullandığınız şampuanları kullanabilirsiniz. Doktorunuzun önerisine göre biotinli veya saw palmetto içeren şampuanlardan da kullanabilirsiniz.

Stres ve Saç Ekimi Arasındaki İlişki

Stresli bir işiniz, ilişkiniz veya ortamınız varsa dikkatli olmalısınız. Operasyon sonrası 1 hafta boyunca işiniz stresli ise izin almanızı, sizi strese sokacak her türlü durum ve ortamdan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Fön ve Şekillendirici Kullanımı

Duş aldıktan sonra fön makinesi kullanmayanlardansanız bu başlık sizi bağlayacak bir konu değil; fakat duş aldıktan sonra fön makinesi kullanıyorsanız bir süreliğine fön makinesinden ziyade havlu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Ekimi Sonrası Alkol ve Sigara Kullanımı

Operasyon öncesi ve sonrası süreçte alkol ve sigara kullanımına en az 1’er hafta ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle saç ekimi sonrası iyileşme sürecini yavaşlatan alkol ve sigara kullanımı her hekim tarafından özellikle altı çizilen noktalardan bir tanesidir.

Saç Ekimi Sonrası Traş

Traş olmak için 1 ay beklemek durumundasınız. 1 aylık süreden sonra makas kullanılarak traş işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Spor

Uygulama sonrası spor serbest mi sorusu herkes gibi bizim de cevabını merak ettiğimiz konular arasındaydı. Doktorlarla görüştüğümüzde yaptığımız sporun çeşidine bağlı olarak verilebilecek net bir tarih olmamakla beraber özellikle ilk 1-2 aylık sürede spor yapmaktan kaçınmamızı tavsiye ettiler.

Saç Ekimi Sonrası Saç Dökülmesi

Dökülme her operasyondan sonra karşılaşılan bir durum. Burada herhangi bir panik veya endişeye gerek yok zira ekilen saçlar yaklaşık 3-4 ay sonra kendiliğinden çıkmaya başlayacak, rahat olabilirsiniz

Beslenmenin Saç Ekimine Etkisi

Beslenme operasyonun kendisi kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Burada doktorunuzun vücut yapınız ve kan değerlerinize göre tavsiye ettiği besinleri almanız ekim işleminin başarısı için oldukça kritiktir.

Son olarak; jöle kullanımı veya şapka takılması saç köklerinin nefes almasını engelleyeceğinden tavsiye edilmemektedir.

Daha fazlası için: ‘Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler’ »

Paylaş
Mario
Ekşi sözlük yazarı. Gamer olmasına ve adını bile duymayacağınız tüm oyunları baştan sonra bitirmesine rağmen en sevdiği oyun Super Mario olacak kadar minimalist. Hayattaki en büyük lüksü jöle daha ucuz olmasına rağmen WAX kullanmak. Takım tutmuyor, ama bir gün tutarsa kombine alacağı kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here