Saç ekimi yaptırmaya karar verdiniz veya hala araştırma evresindesiniz ve forumlarında bu işlemi daha önce yaptıranlardan bilgiler edindiniz.

Bu yazımızda saç ekim merkezine gitmeden önceki süreç ile ilgili yani deyim yerindeyse evden çıkmadan önce yapmanız gerekenler ile ilgili özet bilgiler vermeye çalışacağız.

operasyon sırasında doktorların saç ekimi

Dilerseniz yavaş yavaş konuya girelim.

Saç ekiminin başarısı yani saç ektiren kişinin kendisine uygulanan saç ektirme işleminden memnun kalmasında ki en önemli faktör saç ekimi öncesi ve sonrası yapılması gerekenlere dikkat edilmesidir. 

Saç ekimi öncesi yapılması gerekenler 10 ana başlıkta ele alınabilir;

Saç Ekimi Öncesi Alkol

Alkol kullanımınız var ise saç ekim operasyonundan en az 7-10 gün öncesinde bu alışkanlığınıza ara vermek durumundasınız.

saç ekimi öncesi alkol kullanan bir genç

Saç Ekimi Öncesi Sigara

Alkol kadar önemli olmasa da yapabilir durumdaysanız sigara kullanımını kesmeniz gerekiyor. Sigarayı operasyondan 1 hafta önce kesmeniz yeterlidir.

 

saç ektirmeden önce alkol kullanımının zararları

İlaç Kullanımının Saç Ekimi Etkisi

Aspirin gibi kanınızı sulandıracak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız 7-10 gün öncesinden bu kullanıma da ara vermek durumundasınız.

Operasyon öncesinde kronik bir rahatsızlığınız (tansiyon, şeker, kalp vs) var ise hekiminizi mutlaka konu hakkında bilgilendirmeniz gerekiyor.

Jöle Kullanımının Saç Ekimi Etkisi

Saçlarınıza jöle gibi bakım kremi gibi kimyasal maddeleri sürmeye de 1 hafta öncesinden ara vermeniz gerekiyor.

Jölenin saç ekimine negatif etkisi

Kafein ve Saç Ekimi

Operasyonu günü ve  1 gün öncesinde kafein alımınızı durdurmanız gerekiyor.

Kıyafet Tercihinin Önemi

Bir zorunluluk olmamakla birlikte ekim işleminden sonra kıyafetinizi rahatlıkla giyebilmeniz için yakalı bir kıyafet yerine; gömlek gibi düğmeli bir kıyafet giymenizi öneriyoruz.

Saç Ekiminde Yemek Düzeni

Saç ektirme operasyonu 5 ile 10 saat arasında sürebileceği için, ekim işleminden önce güzel bir yemek yemenizi tavsiye ediyoruz.

Temizlik ve Saç Ektirme

İşlem sonrası 2-3 gün banyo yapmanız mümkün olmayacağından operasyon öncesi duş almanızı tavsiye ediyoruz.

operasyona başlamadan önce temizlik işleminin yapılması

E ve B vitaminlerinin operasyon sırasında meydana gelebilecek kanamaları arttırıcı etkisi olduğundan, operasyondan 7-10 gün öncesinde B ve E vitaminlerinin alımı durdurulmalıdır.

C Vitamini Etkisi

10 gün öncesinde günde 2-3 defa 1000 mg civarında alınacak C vitamini iyileşme döneminin hızlı geçmesi için yardımcı olacaktır.

Egzersiz Alışkanlığının Rolü

Gündelik hayatında spor aktivitesi ile uğraşanlar ameliyattan bir hafta önce ağır egzersizlerin yapımına ara vermelidir. Spor sırasında protein tozu gibi takviye edici gıdalar kullanılıyorsa 1 hafta öncesinden bunların alımını da durdurmanızı tavsiye ediyoruz.

Traş Gereksinimi

Operasyon öncesi traş olmanıza gerek yok. Hatta traş olmamanız doktorunuzun saç şeklinizi doğru bir şekilde anlaması ve yorumlayabilmesi için daha faydalıdır.

Daha fazlası için: ‘Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler’ »

Paylaş
Luigi
Türkiye’nin saygın bir üniversitesinin saygın bir bölümünden pek de saygın olmayan bir dereceyle mezun oldu. Babasından kalma seyrek saçlılıktan çok çekti, örselendi, büyük gösterdi, abi çekildi. Ortalama üstünde okur-yazar-gezer, kebap sever, top oynar, maç izler. Bu aralar saç ekimi sonrası değişen hayatının tadını çıkarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here