Nasılsa ektiririm diye saç bakımınızı ihmal ediyorsanız çok yanlış bir yolda olduğunuzu söylemek zorundayız.

Saç ekimi işlemi insan saçının tamamıyla değiştirilmesi değil dökülmeyen yerlerdeki sağlıklı saç köklerinin dökülen yerlere ekilmesi işlemidir. Saçlarınız bakımsız olduğu ve bu sebeple dökülmeye devam ettiği sürece, ekim işleminden önce yeterli sayıda saç kökünüz kalmadıysa hiçbir saç ekimi operasyonunda istediğiniz sonucu alamazsınız.

Dolayısıyla saç dökülmesine çözüm arıyorsanız bakım işleminden saçlarınızı kesinlikle mahrum bırakmayın.

Saç bakımı yapmış bir gencin 3 farklı saç stili

Saç Bakımı İçin Kolay Yöntemler

Sağlıklı saçlara sahip olmak için forumlarda, saç bakımı ile ilgili bloglarda yer alan bilgileri sizler için derledik ve yazımızın devamında sizlere en anlaşılır ve faydalı şekilde sunmaya çalıştık, buyurunuz.

Saç Yıkamanın Saç Bakımındaki Rolü Nedir?

Fazla yıkama kurutucu bir etkiye sahip olduğundan yıkama işlemi günde en fazla bir defa yapılmalıdır. Az yağlı saçlarda bu sayı 2 günde 1 defaya çıkabilir.

saçlarına arkadaşına yıkatan bir erkek

Doğru Şampuanın Önemi

Her duşa girdiğimizde elimizin ilk gittiği şey tabi ki şampuan, fakat içerdikleri kimyasal bileşenlerden dolayı şampuanların çok da masum olduklarını söyleyemeyiz.

Öncelikle her şampuan herkes için uygun değil, neyse ki hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek zor değil. Mahallenizdeki herhangi bir eczane size bu konuda analiz hizmeti verebilir. Saç analizinizi yaptırıp saç tipinize uygun şampuanı alabilirsiniz. Özellikle saçlarınız kuru ise yıkama işleminde az şampuan kullanmanızı öneriyoruz

Saç Maskesi Malzemeleri ve Tarifi

İnternet üzerinde birçok site saç maskesi tarifleri yayınlıyor. Bunlardan saç tipine uygun olan birini seçip evde saç bakım maskesi yapabilirsiniz fakat bu maskelerin güvenilirlikleri net olmadığından eczane veya kozmetik ürünler satan mağazalardan güvenilir markaların saç bakım kürleri veya maskeleri alınabilir.

saç dökülmesine çözüm
saç maskesi hazırlayan bir erkek

Jöle, Vaks, Şekillendirici Kullanımı

Her ne kadar bu ürünler dış görünüş için faydalı olsa da yapılarında kimyasal içerik sebebiyle saçlarınızı daha güçsüz hale getirir.

saç dökülmesinin nedenleri
saçına jöle süren bir erkek

Fön, Düzleştirici Kullanımı

Bu uygulamaların temel prensibi yüksek ısı altında saça şekil vermek olduğundan saç köklerini korumak adına çok fazla yapılmaması gerekir. Özellikle kuru saçlara sahip iseniz daha dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım.

saç neden dökülür
saça fön yapılması

Saç Taramanın Saç Bakımındaki Yeri

Sanılanın aksine saçları çok taramak gürleşmesine sebep olmaz, aksine saç köklerine zarar verip saç dökülmesine bile sebep olabilir.

bitkisel saç boyası
saçların düzgün bir şekilde taranması

Beslenme ve Saç Bakımı İlişkisi

Vitamin ve mineral yönünden zengin besinler saçları besleyeceğinden dengeli ve yeterli beslenme her konuda olduğu gibi saçlarınız için de önemlidir. Bunun yanında zeytinyağı ve protein bazlı beslenme de saç sağlığınız için gereklidir.

saç bakımı beslenme
beslenmenin saç sağlığına faydası

SAÇ EKİMİ SONRASI BAKIM

İyileşme süreci tamamlandıktan sonra ekilmiş saçlarınız artık sizin kendi saçınız olmuş oluyor.:

Bu sebeple genel saç bakımı için yapılması gerekenlerin tamamı burada da geçerli.

Dikkat edilmesi gereken sadece tek bir nokta var, yeni saçlarınıza ekim işleminden önceye göre biraz daha fazla dikkat etmenizde fayda var.

Daha fazlası için: ‘Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler’ »

Paylaş
Luigi
Türkiye’nin saygın bir üniversitesinin saygın bir bölümünden pek de saygın olmayan bir dereceyle mezun oldu. Babasından kalma seyrek saçlılıktan çok çekti, örselendi, büyük gösterdi, abi çekildi. Ortalama üstünde okur-yazar-gezer, kebap sever, top oynar, maç izler. Bu aralar saç ekimi sonrası değişen hayatının tadını çıkarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here