Son dönemlerde gelişen saç ekim teknolojisine paralel olarak protez saç uygulamalarını da çokça duyar olduk. Peki protez saç nedir? 

takma saç için bir dergi kapağı

Protez saç, -basitçe- ileri teknoloji kullanılarak insan saçının aynen taklit edilmesiyle elde edilen ürünün özel bir solüsyon ile uygulama talep eden kişinin kafasına yapıştırıldığı yöntemin adıdır. Bu uygulama için hevesli olanlara saç tipinden (kıvırcık, düz) saç rengine kadar geniş bir yelpazede tercih yapabileceklerini söylemek isteriz.

Bu yöntem geri dönüşü mümkün olan bir uygulamadır. İstenildiği anda saç derisine yapıştırılmış olan protez çıkarılıp eski görüntüye dönülebilir. Bu sebeple bu uygulamayı yaptırmak isteyenler çok fazla risk almadan hayalini kurduğu saçın gerçekten kendisine yakışıp yakışmadığını anlayabilir.

2 haftada bir düzenli bir şekilde yapılması gereken protez saç bakımı için gerekli ürünler birçok alışveriş sitesinden temin edilebilir.

Fiyatları çok geniş bir aralıkta değişse de cerrahi bir müdahaleden çok daha ucuz olduğunu ve piyasada 1000 TL civarına yaptırılabileceğini söylemek isteriz.

Her ne kadar cerrahi bir müdahale söz konusu olmasa da bu yöntemi uygulayanların tecrübeli ve işini iyi bilen olması gerekir. İyi bir protez saç uygulaması aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

  • Ten rengine uygun bir renk seçilmelidir.
  • Yüz hatlarıyla uyumlu saç modelleri tercih edilmelidir.
  • Protez saç izi olmayacak şekilde kafaya yapıştırma işlemi gerçekleştirilmiş olmalıdır.

Kimler Protez Saç Yaptırabilir?

Saç dökülme problemi yaşayan, doğuştan seyrek saçlı olan, sağlık sorunları sebebiyle kemoterapi veya radyoterapi almak zorunda kalıp saçlarının bir kısmını kaybeden tüm kişiler bu uygulamayı yaptırabilir.

Bunlarla beraber saç ekiminin aksine hastanın kendi saçı kullanılmadığından mevcut saç tipi ve modeliyle barışık olmayan kişiler de bu metottan faydalanabilecekler arasında yer alıyor. Ayrıca saç ektirme operasyonundan korkan, acısız bir çözüm arayan kişiler için de gayet uygun bir yöntemdir.

Protez Saç Öncesi Sonrası

Gelelim şimdi protez saç uygulamasının sonuçlarına, Elimizde saçları iyice dökülmüş ve bundan dolayı epey yaşlı gösteren bir gönüllümüz var. ilk olarak saçlar güzelce traş ediliyor. 

saçların traş edilmesi

Bunun ardından ise çok basit bir operasyonla saç protezi kafa derisine takılıyor

protez saçın takılması

Şimdi sırada ise saça şekil vermek var.

şekil verme işlemi

En fazla 10 dakika süren bir operasyonun ardından ise mutlu son.

saç protez sonuçları

Protez Saç mı Saç Ektirmek mi?

Saçınızın seyrekliğinden veya bölgesel dökülmelerden dolayı problem yaşıyor ve aksiyon almak istiyorsanız önünüzde iki seçenek var. Bunların ilki saç ektirmek, ikincisi ise protez saç. Bu iki yöntemi karşılaştırıp sizler için aşağıdaki listeyi oluşturduk.

Kalıcılık Faktörünü Es Geçmeyin

Çok özel durumlar hariç saç ektirmiş bir kişinin yeniden aynı bölgesine operasyon uygulanması gerekmez fakat söz konusu işlemin belli dönemde değiştirilip yenilenmesi gereklidir.

Doğallık İçin Tercihiniz Hangisi Olmalı?

Ekim işlemi sırasında sizin kendi saçınız bir bölgeden alınıp başka bir bölgeye transfer edildiğinden tamamen doğal ve organik bir yöntem kullanmış olursunuz. Protezde ise genellikle yapay malzeme bazı durumlarda da başkasının saçını kullanmış olursunuz.

Saç Bakımı Hangisinde Daha Kolay?

Saç ekimi bakımı iyileşme süreci tamamlandıktan sonra normal saç bakımına çok benzerdir. Günlük rutinlerle bu işi halledebilirsiniz fakat protez için durum farklıdır. 2 haftada bir özel jel ve solüsyonlarla bakım ve temizliğin yapılması gerekir.

Saç Şekilleri İçin En İdeali Hangisi?

Saç ekim işlemi yaptırdıktan sonra saçlarınız uzamaya devam edeceği için ruh haliniz ve kişisel ihtiyaçlarınız için saçınızı istediğiniz uzunlukta ve modelde kestirebilirsiniz. Protez saçta ise uzama olmadığından bu imkanınız bulunmuyor. ancak protezinizi değiştirmek veya uzun olan saçı kısaltıp şekil vermeniz mümkün olur. Protez saç uzar mı sorusunun cevabı maalesef hayır.

Fiyat Konusunda Hangisi Cebe Daha Uygun?

Saç ekimi bir operasyon gerektirdiğinden daha masraflıdır. Bu sebeple protez saç fiyatları daha uygundur.

Saç Tipiniz için Doğru Tercihte Bulunun

Saç tipiniz problemli ise (yağlı, kıvırcık) ektirme işlemi sonucu aynı saçlarınızı başka bir yere transfer etmiş olursunuz bu da tam olarak istediğiniz saçlara kavuşmanızı engeller. Protez kullanımında ise tam olarak istediğiniz şekil ve modelde saçlara sahip olabilirsiniz.

Protez Saç Ekimi Mümkün mü?

Protez saç kullanımının saç ekiminden temel farkı kendinize ait olmayan bir saçın kullanılmasıdır. Kendinize ait olmayan saçı ektirmeniz tıbben mümkün değil. bu sebeple protez yani laboratuvar koşullarında üretilmiş bir ürünü saçınıza ektiremezsiniz ancak bu makalede anlattığımız gibi kafa derinize yapıştırabilirsiniz.

Daha fazlası için: ‘Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler’ »

Paylaş
Mario
Ekşi sözlük yazarı. Gamer olmasına ve adını bile duymayacağınız tüm oyunları baştan sonra bitirmesine rağmen en sevdiği oyun Super Mario olacak kadar minimalist. Hayattaki en büyük lüksü jöle daha ucuz olmasına rağmen WAX kullanmak. Takım tutmuyor, ama bir gün tutarsa kombine alacağı kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here