Teknik olarak ekim işlemi her yaşta yapılabilir. 21 saç ekim yaş sınırı olarak kabul ediliyor. 18, 20 gibi yaşlar ise operasyon için erken dönem olduğundan kesinlikle tavsiye edilmiyor. Fakat alt sınırın 21 yaş olması herkesin bu yaşta ekim yapabileceği anlamına gelmez. Piyasada sırf para kazanmak için bu operasyonları gerçekleştirebileceğini söyleyen doktorlar olabilir. Tavsiyemiz birden fazla ve güvenilir ekim merkezleri ile görüşerek  karar vermeniz.  Aksi halde operasyon sonucu kısa süreli bir tatmin yaşayacak fakat dökülmenin devam etmesi dolayısıyla görüntünüz öncekinden daha kötü bir hal alacaktır.

Özetle saç ekimi kaç yaşında yapılır sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişkenlik gösteririr ve 21 yaşını doldurmuşsanız sizin için saç ekimi yaş sınırı yoktur diyebiliriz. Fakat ekim kararı verilirken yaştan daha fazla dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor.

Saç Dökülmeden Saç Ekimi Mümkün mü ve Ekilen Saçlar Dökülür mü?

Ekim operasyonu için en önemli kriter saç dökülme seyrinizin netleştirilmesidir. Çoğu zaman hormanal veya çevresel koşullardan dolayı dökülmesi yaşanabilir. Operasyon kararı vermeden bu durumu düzeltmeye çalışmak faydalı olacaktır. Konuyla ilgili saç dökülmesi makalemize göz atabilirsiniz.

Erkek tipi dökülmesi yerine yaygın dökülme yaşıyorsanız yani saçlarınız alın ve tepe noktasında açılmayıp kafanızın tüm bölgelerinde homojen olarak seyreliyorsa ekim işlemi sizi mutlu edecek sonuçlar vermeyecektir.

Bir başka saç ekimi yapılamayan durum ise saç dökülmesi devam ederken saç ekiminin yapılmasıdır. Dökülmesinin en az %50’sini tamamlamayan hastaların bu operasyonu yapması  uygun değildir. Ekilen saç dökülmeyeceğinden bu bölgenin arkasında dökülme işlemi devam ettikçe görüntü günden güne bozulacak ve yeni operasyonlara ihtiyaç duyulacaktır.  Bu da daha fazla verici bölgeye ihtiyaç duyulacağı ve ense kökünün yetmediği durumlarda gögüs kıllarının kullanılmak zorunda kalınacağı anlamına gelir.

Dökülmenin durmuş olması saç ekimi yaşından çok daha önemlidir. Unutulmamalı ki saç ekimi için ideal uygun yaş yoktur 21 yaşından sonra herkes bu oerasyonu geçirebilir. Fakat en önemli nokta dökülmenin kontrol altına alınmış olmasıdır.

Kimler Saç Ektiremez

Kısa kısa üzerinden geçmemiz gerekirse;

-Genel sağlık durumu cerrahi bir operasyona müsait olmayanlar

-Dökülme tipi yaygın olanlar, Erkek saç tipi dökülmesi yaşamayanlar

-Verici Bölge yetersizliği yaşayanlar

-Dökülmesi durmayanlar

-Kan yoluyla bulaşıcı bir hastalığı olanlar.

Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı üzere saç ektirme yaş aralığından ziyade bu operasyona karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken çok daha önemli konular bulunuyor. Hekiminizle görüşüp bu operasyona uygunluğunuzu değerlendirmelisiniz. Unutulmamalı ki bu operasyonun geri dönüşü çok zordur ve başarılı bir şekilde yapılmaması durumunda başınızı mevcut durumdan daha fazla ağrıtabilir.

Paylaş
Luigi
Türkiye’nin saygın bir üniversitesinin saygın bir bölümünden pek de saygın olmayan bir dereceyle mezun oldu. Babasından kalma seyrek saçlılıktan çok çekti, örselendi, büyük gösterdi, abi çekildi. Ortalama üstünde okur-yazar-gezer, kebap sever, top oynar, maç izler. Bu aralar saç ekimi sonrası değişen hayatının tadını çıkarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here