Öncelikle saç ektirme işleminin genel anlamda devlet ve çevremizdeki insanlar tarafından  bir zorunluluk değil, estetik bir operasyon olarak görüldüğünü belirtmemiz gerekiyor.

Yani insanların gözünde dudağınıza silikon taktırmanız ile zaman içinde seyrelmiş ve dökülmeye maruz kalmış saçlarınızı ektirmek istemeniz aynı şey olarak değerlendiriliyor.

Burada genel görüşe katılmadığımızı belirtmek isteriz. Kelliğin veya saç dökülmesinin bir bireyin fiziksel olarak sağlığını olumsuz manada etkileyen herhangi kötü bir yanı olmadığı konusunda hemfikiriz. Fakat insan sosyal bir canlı ve dökülen saçların her ne kadar fiziksel bir engeli bulunmasa da, kişinin ruh hali ve toplum karşısında hissettikleri göz önünde bulundurulduğunda günümüzde bir lüks olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yazımızın devamında, bu konuda hizmet vermeye başlayan devlet hastanelerinin varlığını, ne zaman hizmet vermeye başladıklarını öğreneceksiniz.

Yani ülkemizde en azından devlet nezdinde saç ekimi operasyonu bir lüks olarak değerlendirilmekten çıkmış durumda.

Devlet hastanelerinde saç ekimi yapılıyor mu, saç ekimi yapan devlet hastaneleri hangileridir gibi kısaca devlet hastanesi ve saç ekimi ile ilgili tüm sorularınıza yanıt almak için dilerseniz yavaş yavaş konuya girelim.

Devlet Hastanelerinde Saç Ekimi Yapılıyor Mu ?

Lafı uzatmadan sorunuza sizi sevindirecek bir yanıt verelim, ilk kez bayburt devlet hastanesi tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen operasyonla beraber devlete ait hastanelerde saç ekimi yapılıyor.

Fakat belirtmemiz gereken bazı noktalar var, devlet hastaneleri her başvuran kişiye yardımcı olmuyor. Aslında her alanda olduğu gibi burada da talep çok olduğundan bir öncelik sıralamasına koyuyor.

Eğer ektirme işlemini, bir yanığa maruz kalmak veya örnek olarak trafik kazasında kaybolan derinizin üstüne ektirmek gibi bir sebebe istinaden talep ediyorsanız devlet hastaneleri sizi en öncelikli sırada değerlendiriyor. (Bizce bu olması gereken bir uygulama ve burada da devletin herhangi bir esneklik sağlamadığını belirtelim. Yani her şey online olarak sistem üzerinden takip edildiği için eski dönemlerdeki torpil çabaları işlemiyor.)

İşin özeti, belirttiğimiz gibi ülkemizde artık lüks olarak değerlendirilmeyen ektirme işlemi, devlet hastaneleri tarafından yapılıyor.

Saç Ekimini Sigorta Karşılar mı? SGK Anlaşmalı Saç Ekimi Mümkün Mü ?

Öncelikle saç ektirme veya bir diğer ismiyle saç nakli operasyonunun mutlaka ama mutlaka hastanelerde veya bu konuda yeterliliğini / ilgili ekipmanlara sahip olduğunu ispatlamış kurumlarda yapılmasının zorunluluk olduğunu belirtelim. Bu bağlamda, konu hakkında uzman bir plastik cerrah bulunduran devlet hastanelerinde, eğer operasyon sırasında kullanılacak ekipmanlar da mevcut ise operasyonun yapılmasına izin veriyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ilk kez bayburt devlet hastanesi plastik cerrahi ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla beraber saç ekimini sigorta karşılıyor.

Hatta ve hatta sayıları çok olmamakla beraber bazı özel hastaneler SGK anlaşmanızı kullanarak ekim operasyonunu gerçekleştiriyor, yani 2018 yılı itibariyle sgk anlaşmalı saç ekimi mümkün durumda diyebiliriz.

Saç Ekimi Yapan Devlet Hastaneleri

Şu anda 2018 yılı itibariyle ülkemizde saç ekimi yapan devlet hastaneleri sayısı 2 ile sınırlı;

  • Okmeydanı Devlet Hastanesi
  • Bayburt Devlet Hastanesi

Okmeydanı devlet hastanesi ve bayburt devlet hastanesi bu konuda uzmanlığını kanıtladığı için ve hastanede yeterli ekipman ve hemşire kadrosu da yer aldığı için bu konuda ülkemizde öncü oldu diyebiliriz.

Burada bir parantez açalım, operasyon sırasında doktor ve ekipmanlar kadar hemşireler de çok kritik öneme sahip. Fakat ülkemizde bu konu hakkında uzman hemşire sayısı ise yok denecek kadar az ve mevcutta olan hemşireler de özel sektörde yer alan hastaneler tarafından kapılmış durumda.

Dolayısıyla sağlığınız konusunda risk almak istemiyorsanız devlet hastanesi de olsa özel hastane veya klinikler de olsa ektirme işlemini yaptırmak için mutlaka daha önce yaptırmış biri ile görüşün veya konuyu etraflıca araştırın.

Bayburt devlet hastenesi tarafından ilk defa gerçekleştirilen saç ekimi konusunda detaylı bilgi almak için linkte yer alan Hürriyet gazetesi haberine bir göz atabilirsiniz. Haberde Bayburt Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır’ın konuyla ilgili değerlendirmeleri ve bu kararı almalarına yol açan sebepler anlatılıyor. Röportajı okumak yaklaşık 1-2 dakikalık sürenizi alacaktır, okumanızı tavsiye ediyoruz.

Saç Ekimini Devlet Karşılıyormu ?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, saç ekimi devlet tarafından belirli koşullara uymanız şartlarıyla şu anda Türkiye’de 2 devlet hastanesi tarafından karşılanıyor.

  • Okmeydanı Devlet Hastanesi
  • Bayburt Devlet Hastanesi

Bir kaza geçirdiyseniz (trafik kazası, yanma) öncelikli olarak ele alınıyorsunuz.

Kellik durumunuzun ileri derecede olması durumunda veya saç ekim raporu almanız durumunda ikinci öncelikli olarak ele alınıyorsunuz.

En Ucuz Saç Ekimi

Tahmin edeceğiniz üzere özel hastanelerde ücretsiz saç ekimi yaptırmak mümkün değil. Fakat yazımızda belirttiğimiz gibi saç ekimi yapan devlet hastaneleri ülkemizde mevcut ve yeterlilik koşullarınızı sağladığınızda masraflarınız sigorta tarafından karşılanıyor.

Bir diğer konu, artık birçok beyaz yaka çalıştıran şirketler çalışanlarına özel sağlık sigortası yaptırıyor durumda. Hastaneler de bu konuda gerekli aksiyonlarını aldı ve özel sağlık sigortası olan çalışanlar için hizmet sunan hastaneler gün geçtikçe artıyor.

Özet olarak, artık bu konu lüks olmaktan çıktı ve 5-10 yıl öncesinde olduğu gibi fahiş fiyatlarda değil. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi metropollerimizde yer alan saç ekim merkezlerinin Dünya standartlarında hizmet sunmaları ve bu durumun tüm Avrupa hatta dünya çapında ün kazanmasıyla insanlar ülkemize akın etmeye devam ediyor.

Bu da ekim merkezlerinin farklı kampanyalarla müşterilerini çekmek istemelerine yol açtı ve 12-24 aya kadar taksit seçenekler sunulmaya başlandı.

Sizlere tavsiyemiz, sağlığınız için her zaman mutlaka ama mutlaka size uygun saç ekim yöntemini, ilgili sağlık merkezini ve operasyondan sorumlu olacak hekimi çok iyi araştırmanız, mümkünse bir referanstan teyit ettirmenizdir.

Ek olarak sağlığınızı her zaman fiyat/maliyetin önünde tutmanızı belirtmemize gerek bile yok diye düşünüyoruz.

Daha fazlası için: ‘Saç Ekimi Hakkında Genel Bilgiler’ »

Paylaş
Mario
Ekşi sözlük yazarı. Gamer olmasına ve adını bile duymayacağınız tüm oyunları baştan sonra bitirmesine rağmen en sevdiği oyun Super Mario olacak kadar minimalist. Hayattaki en büyük lüksü jöle daha ucuz olmasına rağmen WAX kullanmak. Takım tutmuyor, ama bir gün tutarsa kombine alacağı kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here