Erkeklerde saç beyazlaması genelde 40’lı yaşlarda başlasa da 20’lerinin başında saçlarının çoğu beyazlamış insanlar görmemiz mümkün. Daha çok genetik faktörlerden kaynaklanan saç beyazlamasına bilim dünyasının şimdilik bir çözümü yok. Peki saçlar hem beyazlayıp hem dökülüyorsa ne yapmalıyız? Beyaz saç ekilir mi?

saç beyazlaması, erkek tipi saç dökülmesi

En sonda söyleyeceğimiz başta ifade edelim. Beyaz saçlar da ekilebilir. Fakat bunun daha zahmetli ve hassas uygulama isteyen bir konu olduğunu not düşelim.

Beyaz Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Beyazlamamış saçlar için uygulanabilecek tüm yöntemler beyaz saç ekimi için de geçerlidir. Temelde beyazlamış saçların normal saçlardan bir farkı yoktur. Fakat doğal görünümün korunması için operasyonun daha hassas yapılması gerekir.

Erkek tipi saç dökülmeleri genelde alın ve kafanın orta kısımlarında başlayıp genişler, saç beyazlaması ise bundan farklı olarak ense ve şakaklardan başlar. Beyazlayan saçların ekiminde donör bölgeden alınan saçların dökülme yaşanan yerlere ekimi sırasında renk ve ton uyumuna dikkat edilemesi gerekir.

Beyazlaşan Saç Ekiminde Doğal Görünüm Nasıl Sağlanır?

Eğer saç beyazlaması ileri boyuta ulaşmış ve siyah saç kalmamışsa doğal görünümü dert etmenize gerek yok. Ense kökünden alınan beyaz saçlar saç dökülmesi yaşanan bölgelere ton farkına dikkat edilmeksizin ekilebir.

beyaz saç ekimi doğal görünüm

Fakat kısmi beyazlamış saçlar için saç ekimi yapılırken hem donör bölgenin hem de ekim yapılacak bölgenin renk tonlarına dikkat edilmelidir.

Öncelikle ekim yapılacak bölgeler renk tonlarına göre sınıflandırılmalıdır. Daha sonra ise bu renk tonlarına göre ense kısmında uygun donör bölge seçilmelidir.

Saçlarımız beyazlarken bir bölgenin tamamen beyazlaşması söz konusu olmuyor. Beyazdan siyaha doğru bir beyazlaşma gerçekleşiyor ve gittikçe beyazlaşan bölge büyüyor. Bu sebeple donör bölgeden alınacak saçların rengi kadar tonu da önem arz ediyor.

Yanlış bir tonlama çalışması sonucu doğal görünümün tamamen kaybolacağını hatırlatmak isteriz.

Bu sebeple beyazlaşan saçları ektirmek istiyorsanız saç ekim merkezinizi daha dikkatli seçmenizde fayda var. Daha önceden beyaz saç ekimi tecrübesi olan merkezler tercih edilmelidir. Saç ekim merkezinizden daha önce uyguladıkları beyaz saç ekimleriyle ilgili görselleri isteyip doğal olup olmadığına kendiniz karar vermelisiniz.

Beyaz Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Yukarda bahsettiğimiz gibi bu işlem daha zahmetli ve uzun sürmektedir. Ortalama bir saç ekimi 4 saat sürmesine karşılık bu operasyon yaklaşık 8 saat sürer. Ayrıca donör bölgeden alınan saç köklerinin tonlarına göre gruplandırılması için de zamana ihtiyaç olduğunu belirtmek isteriz.

Daha fazlası için: Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Paylaş
Mario
Ekşi sözlük yazarı. Gamer olmasına ve adını bile duymayacağınız tüm oyunları baştan sonra bitirmesine rağmen en sevdiği oyun Super Mario olacak kadar minimalist. Hayattaki en büyük lüksü jöle daha ucuz olmasına rağmen WAX kullanmak. Takım tutmuyor, ama bir gün tutarsa kombine alacağı kesin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here